> Неолітичний херес варненської культури

> Мідь у Біблії

> Мідь в Іліаді та Одіссеї

> Мідь у середньовічні часи

> Мідні шахти у світі

Неолітичний херес варненської культури

Однією з найяскравіших знахідок раннього використання міді в Європі є поховання, виявлені у долині Диявола біля Варни (Болгарія), пов'язані з культурою Варни. Кладовище, датоване 4600 - 4400 рр. до н.е., було виявлено у 1972 р. До 1986 р. було встановлено 281 поховання, включаючи численні ценотафи (символічні поховання). Тіла померлих разом з поховальними подарунками клали у порожнини глибиною до 2,5 м. Для всіх поховань була характерна наявність значної кількості мідних виробів: сокир, кілець та інших прикрас. У могилах також були кременеві предмети, браслети та намисто із раковин мідій Спонділусу. Облаштування поховань свідчить про контакти із західним узбережжям Чорного моря, Анталією та, можливо, Кавказом. Особливо примітна могила № 43, що містить скелет 40-річного чоловіка. Поряд з тілом у могилі був розміщений численний посуд, а також скіпетри, сокири, шила та голки з міді. У могилі було виявлено 160 предметів із цього матеріалу та понад 3000 дрібних предметів золота загальною вагою понад 6 кг. Це поховання - могила одного з найбагатших людей, які жили у тогочасному світі!

Поховання скелету з Варни (4600 - 4400 рр. до н. е.) з золотими ювелірними прикрасами, народне надбання

Мідь у Біблії

Біблія - це не лише колекція святих книг, джерело віри для євреїв та християн, але й дивовижне джерело знань про давні часи. Саме слово мідь з’являється у Біблії 16 разів - для порівняння - золото згадується 359 разів, срібло в свою чергу - 8 разів. Бронза, сплав міді та олова, цитується в Біблії аж 98 разів, тоді як рушниця 8 разів. У Біблії ми також можемо знайти інформацію про шахти (2), ливарні та технології лиття (26).

Звідки взявся метал, який видобували королівства того часу, щоб отримувати сировину для виготовлення знарядь праці, зброї та інших прикрас? Археологічні дослідження та ретельний аналіз біблійних текстів дозволяють вивчити проблему ретельніше. Одним із джерел міді була біблійна земля під назвою Едом, розташована на південному заході від Ізраїлю. Це була країна, заснована до створення єврейської країни Ісавом, братом Якова. У 10 - 9 рр. до н.е. це був значний центр видобутку міді та металургії.

Згідно з Біблією, мідні шахти знаходились у долині Ваді аль-Араба, долині річки Йордан, що простягалася на південь від Мертвого моря до затоки Акаби на східному кінці Червоного моря (Йов 28: 2-4 ). Мідь з’являлась і в горі Обітованої землі (Второзаконня 8: 9). Саломон зробив мідні виливки поблизу Суккота (1 Королі. 7: 14-46; 2 Хроніки 4: 1-18). Шахти міді були на Кіпрі, крім того, Біблія також згадує інші місця, з яких цей метал був завезений - Яван, Тубал та Мешех (Єзекіїль 27:13).

Мойсей й мідна змія, намальована Антонісом ван Дейком (1599-1641), народне надбання

Реконструкція храму Соломона з бронзовими посудинами на передньому плані, народне надбання

Мідь в Іліаді та Одіссеї

«Іліада» та «Одіссея» - це не лише шедеври, що належать до канону європейської літератури, але також є чудовим джерелом вивчення застосування міді у давнину. Окремі уривки пісні Гомера про Іліона донині свідчать про різнобічне використання цього металу давньогрецькими, троянськими та іншими народами, які були задіяні у конфлікті між собою.

Роботи Гомера не лише представляють воїнів, одягнених у лати, але й дозволяють дізнатися секрети роботи грецьких ремісників. Варто подивитися на опис щита Ахілла, виготовлений Гефестом.

 

А на вогонь він поклав бронзу та олово, дорогоцінне золото та срібло; а потім він встановив на ковадлі велику ковадлу і взяв в одну руку масивний молоток, а в другу взяв щипці.

[478] Спочатку виготовив він щит, великий і міцний, прикрашаючи його хитро у кожній частині, і навколо нього встановив яскраву оправу, потрійну і блискучу, і з нього швидко зробив срібний перев’яз. П’ять були шарами самого щита; і на цій оправі він вигадував багато цікавих пристосувань з хитрою майстерністю. (…)

[606] У ньому він також заклав велику силу річки Океан, навколо граничної оправи міцного кованого щита. Але коли він виготував щит, великий і міцний, то зробив для нього корсет, яскравіший від палаючого вогню, і він зробив для нього важкий шолом, прилаштований до скронь - справжнє кермо – насичений, і встановив на ньому гребінь із золота; і він обробляв його мастилом з міцної жерсті. Але коли славний бог із двох сильних озброєнь змайстрував всю зброю, він взяв і поклав її перед матір'ю Ахілла. І, як сокіл, вона вискочила зі сніжного Олімпу, несучи блискучу броню з Гефеста.

Грецька ливарна майстерня, грецьке гончарство з V ст. до н. е., народне надбання

Гефест із щитом Ахілла, грецьке гончарство з V ст. до н.е., народне надбання

Гефест і Тетіс (мати Ахілла), грецьке гончарство з V ст. до н.е., народне надбання

Мідь у середньовічні часи

У середньовіччі мідь вже не була таким дорогоцінним металом, як це було у попередні століття. Його видобуток був пов'язаний в основному з попитом на срібло, що становило основу формування грошової економіки в Європі з VIII ст.

У період з X по XV ст. можна виділити кілька гірничодобувних центрів, пов'язаних з видобутком срібла та міді. Найдавніші письмові джерела інформують нас про відкриття мідних родовищ на пагорбі Раммельсберг, з видом на Гослар (Гарц, Німеччина), що з X ст. є однією з імперських резиденцій. Підраховано, що до кінця XIV ст. лише з цього родовища було видобуто 140 000 тонн міді. Трохи пізніше мідь почали розкопувати в околицях міста Менсфельд (XI-XII ст.). У XIII ст. на території сьогоднішньої Чехії, включаючи Кутну Гору, відбувся бум видобутку. Срібло з цих родовищ король Вацлав II використовував для здійснення грошової реформи, запроваджуючи копійки у Празі. У Кутно-Горі було видобуто 2500 тонн срібла та 100 000 тонн міді.

Відслонення поблизу Банської Бистриці, Банської Стявниці та Кремниці (знані угорські шахтарські міста) були одними з найважливіших родовищ міді, з яких мідь розвозилася по усій Європі. Вони працювали із XIII ст., однак розквіт місцевих копалень XV - XVI ст. За підрахунками, у період 1495 - 1546 рр. компанія "Фуггерс", що вела діяльність у районі Банської Бистриці, отримала близько 30 000 тонн міді та 115 тонн срібла.

Гірники з Ейн нутліха Бергбухлена Ульріха Рюлейна фон Кальва, кінець XV ст., народне надбання

Гірники з Кутна Гора (Богемія), кінець XV ст., народне надбання

Гірники з Кутна Гора (Богемія), кінець XV ст., народне надбання

Гірники з Кутна Гора (Богемія), кінець XV ст., народне надбання

Гірники та сталевари з вівтаря Святої Анни у м. Рожава (Словаччина), початок XVI ст. (1513)

Гірники та сталевари з вівтаря Святої Анни у м. Рожава (Словаччина), початок XVI ст. (1513)

Гірники та сталевари з вівтаря Святої Анни у м. Рожава (Словаччина), початок XVI ст. (1513)

Гірники XVII ст., Церква миру, Свидниця, Польща

Гірники XVIII ст., Мнішків, Нижня Сілезія, Польща, фото Т. Столярчика

Мідні шахти у світі

Близько тисяч родовищ міді відомі у всьому світі, на сьогоднішній день у понад трьох сотнях з них ведуться гірничі роботи.

Виділяють три основні типи родовищ. Найпоширеніші і, ті, що мають на даний момент найбільше економічне значення - це так звані порфірові родовища (що належать до гідротермальних), в яких мідь пов'язана із сульфідом, присутнім в інтрузивних магматичних породах. Найбільш значущі серед цих типів можна знайти в Північній та Південній Америці, включаючи Чілі (Чукікамата, Ель Теніенте), Перу (Куайоне, Токепала) чи Мексику (Ла-Карідад, Кананеа).

Іншим типом може бути стратифіковане мідне родовище, в якому цей метал присутній в осадових породах (наприклад, сланці пісковику, доломіти, вапняки) і пов'язаний у структурі силікату, карбонату та сульфіту. Ідеальними прикладами цього типу родовищ є такі, що зараз розробляються на Передсудетській монокліні (Любін, Полковіце, Рудна), а також родовищах так званих «Старих мідних басейнів» (Лещина, Вілков, Івіни, Нижня Сілезія, Польща). Також необхідно згадати шахти, розташовані в районі так званої мідної стрічки Конго - Замбія,.

Мідні руди, що мають найменше економічне значення, представлені родовищами сульфітових руд, мідно-залізисті сульфіти, які мають форми жил, що виникають або як масивні гнізда на вапняках, або більші рудні групи у вулканічних породах. До цього типу родовищ відноситься багато колишніх гірничих центрів в усій Європі.

Найбільша шахта у світі, що розробляє запаси мідної руди відкритим способом, у світі - Ескондіда, розташована в пустелі Атакама на півночі Чілі. Там отримують 5% усієї світової міді. Шахта Kidd Creek розташована у 27 км на північ від Тіммінса в штаті Онтаріо, Канада, Це одна з найглибших мідних копалень у світі. Крім міді там добувають цинк, срібло та індій. Останній елемент використовується для виробництва сучасної електронної продукції. Нині максимальна глибина при видобуванні міді досягла 2930 м.

Чілі, шахта Чукікамата, мідна шахта з видобуванням мідної руди відкритим способом, архів музею міді в м. Легница

Чилі, шахта Сальвадор, ландшафт шахти, архів музею міді в м. Легница

Чилі, шахта Ескондіда, найбільший мідний кар’єр у світі, відповідно до www.bhp.com

Гірнича та мідна металургія