> Початок використання міді у стародавньому світі

> Що таке мідні сплави?

> Браслети з маніли

> Стародавній корабель із Улубуруна

> Бронзовий гігант

> Тріумфальна квадрига (двоколісна колісниця, запряжена четвіркою коней в один ряд) Лісипа

> Бронзові двері Gniezno

> Мідь у церкві

> Чаювання самоваром

> Дзвони та дзвіниці

> Гармати

Початок використання міді у стародавньому світі

Мідь була першим металом, який почала використовувати людина. Знання та вміння, пов'язані з його видобуванням та металургією, розроблялися тисячами років, історія цього процесу все ще приховує багато таємниць.

Родовища корисних копалин, що виникли у пластах окислення - в першу чергу малахіт і азурит - були відомі уже з кінця палеоліту. В основному вони використовувались як забарвлення, тоді як зелений малахіт використовували для виготовлення, наприклад, намистин. Такі знахідки відомі з археологічних пам’яток в Ізраїлі (Загрос, Шанідар), Іраку (Загрос, Шанідар), Ірану (Алі Кош) та багатьох пам'яткок Туреччини (Анатолія). Їх можна датувати періодом між XI і IX до н.е.

У Малій Азії початок розробки міді сягає своїм корінням давніх часів і відноситься до району так званого Родючого Півмісяця, який охоплює сьогоднішні території Туреччини, Єгипту, Палестини, Іраку та Ірану. Зміни, пов'язані з переходом до малорухливого способу життя, розвиток економіки, основаної на землеробстві та розведенні переважно тварин й транспорті та оранці, одомашнення коней та створення ремісничої спеціалізації, призвели до утворення центрів управління, якими керують місцеві еліти.

Через зміни у соціальних структурах виник попит на розкішні товари, до яких, безперечно, можна включити мідні вироби. Пізніше стали відомі намистини, голки та інші незначні предмети, виготовлені з чистої міді. Вони походять переважно з центральної та східної Анатолії (Кайону Тепе) та північного Іраку (регіон Заві-Чемі). Близько 6000 років до н. е. відомі окремі мідні пам'ятники з Персії, Месопотамії та Європи.

Метал, ймовірно, був отриманий з місцевої міді або карбонату міді - багатий метал (малахіт, азурит) - потім відбивали молотком за допомогою каменю та дерев’яних молотків, в окремих випадках, головним чином при виробництві мідної фольги - його можна було спочатку нагріти, а потім кувати.

Перші свідчення про мідну металургію - одинарний шлак - відомі з поселення Каталь Хююк і датуються 6500 р. до н.е. На цьому ж місці були могили з мідними предметами, скелети були покриті забарвленням, отриманим з малахіту та азуриту, а текстиль, знайдений у могилах, був орнаментований тонким мідним дротом.

На рубежі V і IV ст. до н.е. з'являються перші предмети, які можна сприймати як бронзу (мідні сплави з миш'яком і цинком). Миш’якова бронза мала сріблястий колір, всупереч червоній міді та золотисто-коричневій цинковій бронзі. Останній сплав набув своєї популярності набагато пізніше, приблизно в 3500 - 3200 рр. до н.е. (одержані дані з місця Ура в Іраку). Вдосконалення процесу металургії та значно більший досвід у галузі металургії міді, зроблені в той час спроби переробки сульфітових руд, були розпочаті експерименти з латунними сплавами (високий вміст цинку в металі). Спеціалісти того часу мали надзвичайно широкі контакти з центрами розвідки родовищ. Мідні руди були завезені з шахт, розташованих за кілька сотень кілометрів. Так, у районі металургійного поселення з Носунтепе перероблялися руди, що надходять із сусідніх родовищ, а також ті, що знаходяться в 200 кілометрах від цього місця (Понтійські відслонення, шахта Ергані Маден).

 

Відомості щодо шахт і металургії між 10 000-1000 рр. до н.е. за Робертсом, Торнтоном і Піготтом

Відомості щодо шахт і металургії між 10 000-1000 рр. до н.е. за Робертсом, Торнтоном і Піготтом

Що таке мідні сплави?

Це сплави, в яких мідь є основним металом (крім сплавів, що містять срібло та золото, які вважаються золотими або срібними сплавами, якщо вміст цих металів дорівнює щонайменше 10%).

Бронза - сплав міді та олова (Sn 6 - 22%) Латунь - сплав міді та цинку (Zn 20 - 50%) Томбак - сплав міді та цинку (Zn> 28%) Ганметал - сплав міді з оловом (Sn 4 - 11%), цинком (Zn 2 - 7%) та свинцем (Pb 2 - 6%). Альпака (нове срібло) - сплав міді з цинком, нікелем та марганцем. Біла мідь - сплав міді з нікелем (до 10%).

Дерево мідних сплавів, відповідно до ЕСІ

Знахідки, пов’язані з литтям бронзи в часи Бронзової епохи та раннього Залізного віку, з колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Знахідки, пов’язані з литтям бронзи в часи Бронзової Епохи та раннього Залізного віку, з колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Знахідки, пов’язані з литтям бронзи в часи Бронзової Епохи та раннього Залізного віку, з колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Браслети з маніли

Браслети з маніли, в основному використовувались для викупу за дружину. Надалі вони слугували їй приватною власністю. Їх носили жінки на руках, шиях, а іноді і на щиколотках, вони показували громаді фінансове багатство чоловіка. У разі розлучення вони були захистом жінки та її дітей. Вони використовувалися в Африці з XV ст. у французьких, британських та португальських колоніях. Вони мали різні форми і розміри, також слугували у торгівлі рабами. У Нігерії манілла була офіційно вилучена в 1902 році, але їх зображення з’являються на банкнотах. На Далекому Сході товарні гроші мали форму литих брусків, ножів, мотик чи дзвіночків.

Браслети з маніли, XVIII - XIX ст., з колекції Музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Браслети з маніли, XVIII - XIX ст., з колекції Музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Браслети з маніли, XVIII - XIX ст., з колекції Музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Стародавній корабель із Улубуруна

Звідки взялася мідь, використана під час конфлікту в Трояні? У давнину основним джерелом цього металу був Кіпр. Ця сировина була предметом торгівлі по всьому Середземномор'ю і відвантажувалася в цивілізаційні центри того часу: Єгипет, Грецію та Рим. Результати проведених пошуків 1982 року в Улубуруні, біля турецького острова Кос, підтверджують важливість торгівлі міддю з Кіпру в пізню Бронзову епоху. Знайдений тоді затонулий корабель виявився залишком судна XIV ст. до н.е., який повинен був плисти з Кіпру або східної частини узбережжя Середземномор'я в бік Егеї, на сьогоднішній території Греції. Основну частину вантажу судна складали 354 злитки прямокутної форми (литі злитки) міді з Кіпру (загалом близько 10 тонн), а також одна тонна олова. Остання, дуже ймовірно, походить із західних районів Месопотамії чи середньої Азії. Крім них у корабельному трюмі було багато цінних предметів з Середземномор'я, зокрема скло, керамічний посуд, єгипетські прикраси та бурштин.

Реконструкція корабля "Улубурун", за даними К. Пулака

Можливий маршрут корабля, за даними К. Пулака

Мідні злитки з палуби корабля з Улунбурума, XIV ст. до н.е., за даними Пулака.

Бронзовий гігант

Найбільша з еліністичних статуй, відлита з бронзи - статуя Геліоса - стояла на острові Родос. Він був у списку надзвичайних споруд стародавнього світу, складених у II ст. до н. е. Антіпатером Сидонським, відомим як Сім чудес світу. За різними оцінками, гігант важив від 30 до 70 тонн. Він був побудований Шаресом Ліндосом, студентом Ліси, в 292 - 280 рр. до н.е. З метою вшанування пам’яті Димитріоса Поліоркета, який відмовився від облоги міста в 305 році до н.е. Внутрішня частина колоса була заповнена скелетом, складеним з брусків та залізних прутів. Окремі частини заготовок були прикріплені до них. Внутрішня частина порожньої статуї була заповнена камінням. Статуя була заввишки близько 30 м, стояла на 10-метровому постаменті. Бронзовий гігант був знищений у 225/224 рр. до н.е. внаслідок землетрусу, але його фрагменти перебували на Родосі майже 1000 років. Лише у 653 р. залишки колосу араби вивезли та продали у Палестині. Караван, що перевозив роботу Шареса, налічував 390 верблюдів.

Колос Родоський згідно з однією з загальнодоступних реконструкцій

Один із можливих способів побудови бронзової статуї Колоса Родоського за теорією А.Габріеля

Тріумфальна квадрига (двоколісна колісниця, запряжена четвіркою коней в один ряд) Лісипа

Пліній Старший з природознавства (XXXIV, 63), описуючи твори відомого скульптора Лисиппоса (IV ст. до н.е.), згадує статую Геліоса на колесниці, замовлену Родіаном. На жаль, сам бог сонця не вижив, ми його знаємо лише з інших джерел.

Можна припустити, що художник надав йому вигляд, подібний до вигляду Олександра Македонського. Збережені донині бойові коні все ще викликають захоплення, вони також є єдиною пам’яткою цього типу з епохи античності. Пам’ятнику майстерно надавались не лише пропорції - що було характерним елементом класичного грецького мистецтва, а насамперед рух та характер тварин.

Історія квадриги є складною, а її доля була запутаною. Під час правління імператора Феодосія (408-450 рр. н.е.) квадрига була привезена з невеликого каналу Хіоса, порту в Егейському морі, до столиці Візантійської імперії. Бойові скакуни прикрасили царську ложу на іподромі в Константинополі, щоб потрапити до рук венеціанців під час четвертого хрестового походу (1204 р.). З цього моменту - за винятком короткого періоду, коли квадрига була перевезена за наказом Наполеона до Парижа та встановлена на арку Каруселі - вона є окрасою галереї дворця Святого Марка. Тепер ви можете бачити їх копії.

Демонстрація Квадриги Геліоса з храму Афіни в Іліоні (Троя), публічне надбання

Деталь Квадриги на галереї дворця Святого Марка у Венеції

Бронзові двері Gniezno

Двері, ймовірно, були створені на рубежі третьої та четвертої чверті XII cт., за правління Мешка III Старого. Вони складаються з вісімнадцяти прямокутних полів, заповнених багатофігурними рельєфами, що ілюструють історію життя та мучеництва Св. Адальберта Празького (польською мовою: Saint Wojciech), покровителя Гнізненського собору та водночас першого польського святого.

Історія з життя пізнішого єпископа Праги та мученика відкриває сцену народження, розташовану в нижній частині лівого крила, і закриває рельєф урочистого розміщення тіла в гробниці гнезького собору. Окремі помешкання оточені рамкою з рослинним мотивом, доповнюючи сцени, розташовані в головній частині. Його супроводжують мотиви символічного значення, взяті зі світу казкової фауни та флори.

Купівля тіла святого Адальберта Празького Болеслава I Хороброго (польською мовою: Chrobry), одного з кварталів дверей Гнезно, загальнодоступне

Мідь у церкві

Церква була важливим одержувачем міді. Мідь та її сплави використовували для виготовлення посуду (келихи, банки для господарів, ємність для священних олій), посуд для обмивання (миття рук до та під час літургії), богослужбового обладнання (хрести, монстрація, ковчеги). Вироби майстрів були позолочені та срібні, що підвищувало їх естетичні якості, неповноцінність матеріалу була прихована, захищаючи від окислення. Позолота інтер'єру келихів випливала з богослужбових вимог і використовується й сьогодні. Мідь та її сплави також використовувались для виготовлення вічних світильників, пахощів, запалених водних посудин та хрещення, підсвічників та скриньки для грошей, дзвонів.

Масова чаша, XVII - XVIII ст., колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Підсвічник, 1730-ті, колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Судно Лавабо, XVII ст., колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Судно з водою, XVIII ст., колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Чаювання самоваром

Батьківщиною самовара є Росія, хоча англійці, скандинави та мешканці Близького Сходу, особливо Персії (сьогоднішній Іран), теж охоче користувалися цим пристроєм. Чай був завезений в Росію з Азії в XVII ст. і спочатку використовувався як ліки серед аристократії.

Попередником самовара була мідна посудина, що нагадувала чайник з великим вигнутим носиком і ємність для вугілля з отворами на дні. Поширення самоварів повинно бути пов'язане із збільшенням доступності міді, видобутої великими масштабами на Уралі на початку 18 століття. Шахтарям часто платили чисту мідь. Це були так звані пластинкові монети, плоскі бруски міді з певною вагою. Кожну монету перековували та виготовляли посуд, який продавали на ярмарках. За даними джерел, у 1778 р. Перший "справжній самовар" було вироблено братами Іваном та Назаром Лисицінами. Це сталося на вулиці Штикова в Тулі, на невеликій фабриці з виробництва мідного обладнання, заснованої їхнім батьком - зброярем Фьодором Лісицином.

Циліндричний самовар після 1865 р. Колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Циліндричний самовар після 1865 р. Колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Самовар, 1860-1896 рр., Колекції музею міді в м. Легниці, фото Д. Бердіса

Дзвони та дзвіниці

Литтям дзвонів, гарматними бочками, статуями та скульптурами, а також дрібнішими предметами з бронзи, латуні та бронзи (ступки, свічники, праски) займалася дзвінці. Метал, який використовується для виготовлення дзвонів, - це сплав із специфічними властивостями та складом. Вважається, що ця композиція була розроблена на Далекому Сході. Вже за часів династії Чу (1100-221 рр. до н.е.) відливали олов'яно-бронзові дзвони із вмістом приблизно15-20% олова. Дрібні дзвони повинні були бути відлиті з бронзи з більшим вмістом олова, до 33%. Це була тверда бронза, тому більш крихка, але склад металів визначав її акустичні властивості.

Майстерня Беллфонда за монускриптом Бехема початку XV століття

Дзвін, зроблений у 1718 р. Крістіаном Деммінгером з Легниці, колекції музею міді в Легниці, фото Д. Бердіса

Дзвони в дзвіниці церкви Святого Петра і Павла в Легниці, фото Д. Бердиса

Дзвони в дзвіниці церкви Святого Петра і Павла в Легниці, фото Д. Бердиса

Гармати

Також дзвоничі виготовляли гармати та зброю. Перше використання цього виду зброї підтверджено у джерелах із Сілезії у 14 столітті. Склад гарматної бронзи був іншим, ніж той, що використовувався для дзвонів чи інших виробів. Бронза мала містити 8-15% олова, більша кількість цього металу зробила бронзу занадто крихкою. В кінці 16 століття гарматна бронза також використовувався для лиття бочок.

Гармати та мортири, відлиті у дзвіночківці, часто були витвором мистецтва. Деталі лиття все ще вражають. Найбільша гармата - Царська гармата, відлита в 1586 році, вагою 40 тонн. Вага кулі становила 1 тонну, важко констатувати, якщо вона коли-небудь стріляла.

Zarenkanone in Moskau, 1586, gemeinfrei

Способи використання міді людиною